reklama
kategoria: Kraj
2 grudzień 2023

Nasilimy kontrole na drogach dojazdowych do przejść granicznych Ukrainą

zdjęcie: Nasilimy kontrole na drogach dojazdowych do przejść granicznych Ukrainą / fot. PAP
fot. PAP
Zadeklarowałem polskim przewoźnikom nasilenie kontroli przewozów transportowych na drogach dojazdowych do przejść granicznych z Ukrainą - poinformował w sobotę minister infrastruktury Alvin Gajadhur. W tym roku przeprowadzono blisko 15 tys. kontroli pojazdów należących do przewoźników z Ukrainy.
REKLAMA

Podczas konferencji prasowej w punkcie kontrolnym w Wierzchowiskach (woj. lubelskie) minister infrastruktury Alvin Gajadhur nawiązał do środowego spotkania z przewodniczącym Komitetu Obrony Przewoźników i Pracodawców Transportu Waldemarem Jaszczurem. „W tym spotkaniu brali udział wszyscy wojewódzcy inspektorzy transportu drogowego (...). Po tym spotkaniu pan Waldemar Jaszczur zadeklarował - i przewoźnicy, którzy z panem przewodniczącym byli - że rozważą złagodzenie protestu, jeżeli kontrole będą bardziej wzmożone” - dodał.

Od 6 listopada br. trwa protest polskich przewoźników na trzech przejściach graniczących z Ukrainą w związku z nierówną konkurencją ze strony przewoźników z Ukrainy. „Te kontrole są już nasilone (...) natomiast zadeklarowałem wspólnie z szefami innych służb, że te kontrole będą bardziej nasilone, głównie na drogach dojazdowych do przejść granicznych, gdzie są blokady” - zapowiedział w sobotę minister.

Sprecyzował, że kontrole będą odbywały się na MOP-ach, na parkingach, a obok Inspekcji Transportu Drogowego będą brały w nich udział także inne służy: Krajowa Administracja Skarbowa, Straż Graniczna oraz Policja. „Będziemy prowadzili kompleksowe kontrole pojazdów z Ukrainy, prowadzimy już, ale będziemy jeszcze bardziej nasilone kontrole prowadzili” – zapewnił Gajadhur.

Minister poinformował, że przez 11 miesięcy br. inspektorzy wojewódzkich inspektoratów transportu drogowego przeprowadzili blisko 15 tys. kontroli pojazdów należących do przewoźników z Ukrainy. „Ogólna liczba tych przeprowadzonych kontroli tj. 180 tys. (...) Kontroli przewoźników zagranicznych było 84 tys. w tym roku” - dodał minister. Poinformował również, że służby będą kontrolowały także to, czy przewoźnicy, którzy rejestrują w Polsce firmy z kapitałem obcym, nie popełniają naruszeń. Zapowiedział, że w poniedziałek przekaże kolejne informacje dotyczące usprawnień w działalności kontrolnej.

Podał, że z blisko tych 15 tys. kontroli ukraińskich pojazdów inspektorzy wykryli w tym roku 9,4 tys. naruszeń. „Wydaliśmy 1,2 tys. decyzji dla przewoźników na kwotę 1,8 mln zł. Nałożyliśmy 5,5 tys. mandatów na podstawie załącznika nr 1 ustawy o transporcie drogowym; to są głównie naruszenia czasu pracy, brak badań lekarskich, brak właściwej dokumentacji - i kary wyniosły ponad 1 mln zł oraz 944 mandaty za łamanie przepisów ruchu drogowego przez kierowców z Ukrainy na kwotę blisko 400 tys. zł” - wymienił Alvin Gajadhur.

Zapytany o to, czy ma plan na to, aby protestujący na przejściach z Ukrainą przewoźnicy mogli jak najszybciej wrócić do domu odparł, że jest w stałym kontakcie m.in. z przewodniczącym Komitetu Obrony Przewoźników i Pracodawców Transportu. „Z panem Waldemarem Jaszczurem rozmawiamy praktycznie codziennie (...) Jestem dobrej myśli. Pan prezes Jaszczur zadeklarował wspólnie z innymi przewoźnikami, że oczekują na efekty kontroli, więc my dzisiaj dotrzymujemy słowa i rozpoczynamy zmasowane kontrole” – przypomniał minister.

Wiceminister finansów, szef Krajowej Administracji Skarbowej insp. Bartosz Zbaraszczuk wyjaśnił, że podczas kontroli funkcjonariusze KAS będą skupiać się na zgodności towaru deklarowanego ze stanem faktycznym. „Będziemy oczywiście skupiać się również na przewozach humanitarnych, aby potwierdzić, że to rzeczywiście jest pomoc humanitarna” – dodał.

O skierowaniu dodatkowych sił i środków w celu wsparcia służb w województwie lubelskim i podkarpackim poinformował obecny na konferencji wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki.

„Chciałbym dodać, że wczoraj straż graniczna wystąpiła do strony ukraińskiej z pismem, w którym proponujemy otwarcie dodatkowego pasa dla przewoźników, jeśli chodzi o transport pusty z Ukrainy. To będzie przejście w Dołhobyczowie. To jedna z propozycji i postulatów, jeśli chodzi o rozmowy z przewoźnikami” - powiedział Grodecki. Wyraził nadzieję, że strona ukraińska możliwe szybko odpowie i pas ten będzie otwarty już w najbliższy poniedziałek.

Zdaniem wojewody lubelskiego Lecha Sprawki zarówno zwiększenie kontroli ukraińskich tirów, jak i udostępnienie przejścia w Dołhobyczowie dla ruchu pustych ciężarówek, są to środki służące poprawie relacji zasad konkurencji między przewoźnikami unijnymi a ukraińskimi. Zwrócił uwagę na długi czas oczekiwania unijnych, w tym szczególnie polskich przewoźników, na powrót z Ukrainy pustymi ciężarówkami.

„Niewątpliwie negatywny wpływ na ten ruch ma e-kolejka (po ukraińskiej stronie – PAP). To przejście w Dołhobyczowie dla ruchu pustych ciężarówek nie będzie objęte tą elektroniczna kolejką. Myślę, że na podstawie obserwacji tego ruchu, uda się w końcu przekonać stronę ukraińską, że ruch pustych ciężarówek nie powinien być objęty tą e-kolejką również na innych przejściach” – powiedział wojewoda lubelski.

Od 6 listopada, na przejściach z Ukrainą w Dorohusku i Hrebennem (woj. lubelskie) oraz w Korczowej (woj. podkarpackie) trwa protest polskich przewoźników, którzy przepuszczają kilka aut na godzinę. Według danych policji, około 800 tirów czeka w sobotę w 60-km kolejce na wyjazd z kraju przez przejście z Ukrainą w Hrebennem, a czas oczekiwania na odprawę wynosi ok. 185 godzin. Natomiast przed przejściem w Dorohusku w 14-km kolejce znajduje się ok. 450 ciężarówek. Szacunkowy czas na przekroczenie granicy to ok. 100 godzin.

Przewoźnicy domagają się m.in. wprowadzenia zezwoleń komercyjnych dla firm ukraińskich na przewóz rzeczy, z wyłączeniem pomocy humanitarnej i zaopatrzenia dla wojska ukraińskiego; zawieszenia licencji dla firm, które powstały po wybuchu wojny na Ukrainie i przeprowadzenia ich kontroli. Jest też postulat dotyczący likwidacji tzw. elektronicznej kolejki po stronie ukraińskiej.

Na 4 grudnia 2023 r. zaplanowane jest w Brukseli posiedzenie Rady ds. Transportu UE. Polska strona zawnioskowała, aby jednym z punktów obrad stała się dyskusja o skutkach obowiązującej od 1 lipca 2022 r. umowa Unia Europejska-Ukraina. Wcześniej MI zawnioskowało także do Komisji Europejskiej o powołanie komitetu, który te skutki zweryfikowałby. (PAP)

autorzy: Gabriela Bogaczyk, Anna Bytniewska, Karolina Kropiwiec

gab/ ab/ kkr/ dki/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Kozienice
0.4°C
wschód słońca: 07:26
zachód słońca: 16:02
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kozienicach

kiedy
2025-01-23 18:00
miejsce
Kozienicki Dom Kultury im. B...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-30 17:00
miejsce
Kozienicki Dom Kultury im. B...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-30 19:00
miejsce
Kozienicki Dom Kultury im. B...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-30 20:00
miejsce
Kozienicki Dom Kultury im. B...
wstęp biletowany