reklama
kategoria: Kraj
5 grudzień 2024

W tym tygodniu rząd zajmie się likwidacją nieprawidłowości w systemie wizowym

zdjęcie: W tym tygodniu rząd zajmie się likwidacją nieprawidłowości w systemie wizowym / v50504856
v50504856
W tym tygodniu rząd zajmie się ustawą MSZ o likwidacji nieprawidłowości w systemie wizowym - podał w czwartek wiceminister nauki prof. Andrzej Szeptycki. Zapowiedział kompleksowe rozwiązania w zakresie umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego, nauki i dyplomacji naukowej.
REKLAMA

Szeptycki uczestniczył w konferencji naukowej "Studenci zagraniczni w Lublinie – potencjał doświadczeń i nowe perspektywy" na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej.

Podczas konferencji prasowej towarzyszącej wydarzeniu wiceminister poinformował, że "w tym tygodniu na rządzie stanie ustawa MSZ o likwidacji nieprawidłowości w systemie wizowym".

Ustawa - dodał - ma uniemożliwić uczelniom "rekrutowanie młodych ludzi, których celem nie jest tak naprawdę podjęcie studiów w Polsce, tylko jest uzyskanie - za pośrednictwem uczelni - wizy do strefy Schengen".

Jak podał wiceminister, ustawa ma z jednej strony uszczelnić system wydawania wiz, a z drugiej - udrożnić go, jeśli chodzi "o prawdziwych studentów".

Szeptycki przekazał, że pod auspicjami Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) trwają prace nad Krajową Strategią Umiędzynarodowienia Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Przygotowanie strategii zaplanowano na lata 2024-2025, natomiast jej wdrażanie – 2026-2027.

Strategia – uzupełnił - ma zaproponować "kompleksowe rozwiązania w zakresie umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego, nauki, a także dyplomacji naukowej".

Szeptycki poinformował podczas konferencji naukowej, że MSZ z udziałem innych resortów rozpoczął prace nad nową strategią wobec Polonii. "Jednym z elementów tej strategii ma być przyciągnięcie do nas młodych przedstawicieli Polonii z krajów wysokorozwiniętych, w szczególności takich państw, jak Stany Zjednoczone i Kanada" – powiedział. Dla wiceministra jest ważne, żeby to byli studenci z krajów anglojęzycznych.

Według informacji przekazanej przez wiceministra województwo lubelskie ma najwyższy poziom umiędzynarodowienia wyższych uczelni. "Zagraniczni studenci na lubelskich uczelniach stanowią ok. 15 proc. całości studentów w województwie - przede wszystkim mam na myśli Lublin – i to jest najwyższy wskaźnik w skali całej Polski" - powiedział. Dodał, że na Lubelszczyźnie jest prawie 10 tys. studentów zagranicznych, którzy mają wpływ na gospodarkę, ofertę kulturalną, mieszkaniową i rozwój programów anglojęzycznych na uczelniach.

W raporcie końcowym komisji śledczej ds. afery wizowej stwierdzono m.in. brak nadzoru MSZ nad procesem przyznawania wiz sprzyjający korupcji, rozszczelnienie systemu wydawania wiz, brak kontroli nad napływem imigrantów, brak polityki migracyjnej; uznano też, że Polska była wykorzystywana w procedurze "visa shopping", polegającej na wyszukiwaniu najłatwiejszych sposobów dotarcia do państw strefy Schengen. Komisja zdecydowała o skierowaniu zawiadomień do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez 11 osób, m.in. przez b. szefa MSZ Zbigniewa Raua i b. premiera Mateusza Morawieckiego. PiS zapowiedział już, że zgłosi zdanie odrębne.

Jak ustalono, w okresie od 12 listopada 2019 r. do 20 listopada 2023 r. wydano ponad 3 mln 610 tys. wiz, w tym prawie 377 tys. (10,4 proc.) wiz Schengen i 2 mln 872 tys. krajowych wiz pracowniczych; stanowiło to 47,7 proc. wszystkich krajowych wiz pracowniczych wydanych w Unii Europejskiej.(PAP)

pin/ zan/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Kozienice
1.9°C
wschód słońca: 07:28
zachód słońca: 15:26
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kozienicach

kiedy
2025-01-16 19:00
miejsce
Kozienicki Dom Kultury im. B...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-23 18:00
miejsce
Kozienicki Dom Kultury im. B...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-30 17:00
miejsce
Kozienicki Dom Kultury im. B...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-30 19:00
miejsce
Kozienicki Dom Kultury im. B...
wstęp biletowany