18 styczeń 2024

W krainie Kozienic: małopolskie dziedzictwo

zdjęcie: W krainie Kozienic: małopolskie dziedzictwo / I, Hiuppo/CC BY 2.5 DEED/https://creativecommons.org/licenses/by/2.5/
I, Hiuppo/CC BY 2.5 DEED/https://creativecommons.org/licenses/by/2.5/
Zapraszamy do Kozienic – miasta w sercu Mazowsza! Odkryj historię i przyrodę Doliny Środkowej Wisły. Zanurz się w atmosferze miasta królewskiego, spaceruj nad rzeką Zagożdżonką i poznaj fascynujące dziedzictwo Małopolski.
REKLAMA

Tego szukamy w Kozienicach

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Kozienice, pogoda Kozienice, praca Kozienice, kozienice24, basen Kozienice, kino Kozienice.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Kozienicach, tutaj możesz przeczytać kilka słów o ich historii.
Pierwsza informacja o Kozienicach pochodzi z roku 1206, kiedy razem z sąsiednimi wsiami zostały przekazane klasztorowi norbertanek w Płocku. Jednak ze względu na znaczną odległość od Płocka Kozienice zostały zamienione na własność królewską, utrzymując ten status aż do okresu rozbiorów. W 1326 r. Władysław Łokietek nadając miejscowości prawa magdeburskie, przeniósł wieś Kozienice.

Położona na skraju Puszczy Kozienickiej miejscowość stała się ulubionym miejscem polowań króla Władysława Jagiełły, który prawdopodobnie zlecił wybudowanie drewnianego dworu myśliwskiego. Sam król ufundował także kościół w 1394 r. Bliskość Puszczy Radomskiej i rzeki Wisły umożliwiła budowę mostu łyżwowego pod kierownictwem mistrza Jarosława. Ten most, po spławieniu do Czerwińska, został wykorzystany przez wojska polskie pomiędzy 30 czerwca a 3 lipca 1410 r. podczas wielkiej wojny z zakonem krzyżackim.

W 1652 r. miasto doświadczyło spustoszeń spowodowanych epidemią cholery. W okresie potopu szwedzkiego, 6 kwietnia 1656 r. Polacy odnieśli zwycięstwo w bitwie pod Kozienicami. W 1657 r. miasto zostało zniszczone przez wojska siedmiogrodzkiego dowódcy Jerzego Rakoczego. W 1658 r. Sejm wyznaczył Kozienice jako miejsce sejmików dla Starodubowian. Kolejne zniszczenie dotknęło miasto w 1704 r., kiedy zostało ponownie zdobyte przez wojska szwedzkie w trakcie Wielkiej wojny północnej.

W 1764 r. powstał skład soli obsługujący cały powiat radomski, a w 1779 miasto otrzymało przywilej na organizację 12 jarmarków rocznie. Po pożarze w 1782 r., który zniszczył głównie drewniane budynki, król podjął inicjatywę odbudowy, przekształcając je głównie w murowane. W 1786 r. król Stanisław Poniatowski założył Królewską Manufakturę Broni Palnej, która w latach 1784-1788 została przekształcona w Fabrykę Broni w Kozienicach, stając się największą fabryką broni palnej w Rzeczypospolitej. Fabryka specjalizowała się w produkcji karabinów, pistoletów i sztucerów, w tym słynnego sztucera kozienickiego – pierwszego seryjnie produkowanego karabinu polskiej konstrukcji.

Istotnym wydarzeniem było ustanowienie powiatu kozienickiego w 1867 r., co umożliwiło budowę drogi do Radomia, wzniesienie koszar, modernizację i rozbudowę pałacu. W tym okresie działały także różne przedsiębiorstwa, takie jak fabryka blachy, garbarnia, browar i młyny.

W 1940 r. Niemcy utworzyli getto dla ludności żydowskiej w Kozienicach. Początkowo zamieszkiwało je około 5 tysięcy Żydów, jednak we wrześniu 1942 r. w wyniku przesiedleń z innych miejscowości, takich jak Magnuszew, Sieciechów i Głowaczów, ich liczba wzrosła do około 13 tysięcy. W tym samym miesiącu getto zostało zlikwidowane, a mieszkańców wywieziono do obozu zagłady w Treblince.

W trakcie II wojny światowej działały w okolicy oddziały partyzanckie, głównie Bataliony Chłopskie. W okresie Polski Ludowej powstały Zakłady Ceramiki Radiowej i Fabryka Mebli, które jednak zostały później zlikwidowane. Obecnie istnienie miasta jest ściśle związane z funkcjonowaniem Elektrowni Kozienice.
Nie daj pogodzie się zaskoczyć! Sprawdź prognozę w Kozienicach
Bądź na bieżąco z faktami w Twoim Mieście!
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Kozienice
22.3°C
wschód słońca: 05:09
zachód słońca: 19:52
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kozienicach

kiedy
2024-06-23 20:00
miejsce
Amfiteatr nad Jeziorem...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-05 17:00
miejsce
Kozienicki Dom Kultury im. B...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-05 20:00
miejsce
Kozienicki Dom Kultury im. B...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-03 19:00
miejsce
Kozienicki Dom Kultury im. B...
wstęp biletowany