reklama
kategoria: Wydarzenia
13 sierpień 2019

Charytatywny Jarmark św. Jacka na Nowym Mieście

fot. nadesłane
Jarmark Świętego Jacka to wydarzenie o kilkunastoletniej tradycji. W tym roku stoiska handlowe przed kościołem oo. Dominikanów przy ul. Freta 10 będą otwarte 15, 17 i 18 sierpnia. Jarmarkowi będą towarzyszyły spotkania i warsztaty o różnorodnej tematyce oraz gry rodzinne. Całkowity dochód zostanie przeznaczony na wykupienie obiadów szkolnych dla 250 dzieci w całej Polsce.
REKLAMA
Jarmark św. Jacka jest co roku w połowie sierpnia przyciąga wielu warszawiaków i turystów. Całkowity dochód z tego przedsięwzięcia przeznaczony zostanie na  wykupienie obiadów szkolnych dla podopiecznych Grupy Charytatywni Freta.

Programem jest objętych 250 dzieci w całej Polsce, a we wrześniu rozpocznie się dziewiąta edycja tego przedsięwzięcia.  15, 17 i 18 sierpnia plac przed kościołem św. Jacka przy ulicy Freta zajmą stoiska handlowe. Będzie można na nich nabyć m.in. rękodzieło, biżuterię, ozdoby, obrazy, przetwory domowe, książki i płyty winylowe z antykwariatu, a także nowe książki. Na jednym ze stoisk odbędzie się, znana odwiedzającym Jarmark św. Jacka, fanteria – gdzie każdy los wygrywa. Ci, którym szczęście będzie sprzyjało, mają szansę wygrać zaproszenia do teatrów i restauracji, książek z autografami i wiele innych. Po udanych zakupach odwiedzający Jarmark będą mogli odpocząć w charytatywnej kawiarni, gdzie czekają na nich napoje i domowe ciasta.

W niedzielę 18 sierpnia na Jarmarku pojawi się specjalne stoisko z pierogami. Pomysł nawiązuje do legendy dominikańskiej, wedle której podczas głodu po najazdach tatarskich w 1240 r. św. Jacek Odrowąż karmił ubogich pierogami.

Różnorodny program warsztatów

Odwiedzający tegoroczny Jarmark św. Jacka będą mogli także wziąć udział w warsztatach o różnorodnej tematyce. Odbędą się one w klasztorze oo. Dominikanów przy ulicy Freta 10 oraz w ogrodzie fundacji Sto Pociech przy ulicy Freta 20/24a. Udział w warsztatach jest bezpłatny, a po spotkaniu będzie można złożyć datek do puszki i w ten sposób wesprzeć program dożywiania dzieci w szkołach.

PLAN WARSZTATÓW

Czwartek 15 sierpnia
•    Spotkanie z chińską sztuką herbaty, które poprowadzi Anna Włodarczyk – sinolożka, artystka ceramiczka prowadząca bloga morzeherbaty.pl. Start godzina 17.00, sala duszpasterstwa akademickiego w klasztorze przy ul. Freta 10

Niedziela 17 sierpnia
•    Warsztaty tworzenia maskotek „Fabryka misiów”. Podczas warsztatów dzieci własnoręcznie stworzą maskotki, które potem zabiorą do domu. Start godzina 12.00, ogród fundacji Sto Pociech.
•    Co ma żyrafa do szakala - czyli o języku serca. Podczas warsztatu uczestnicy poznają czym jest język serca, jak porozumiewać się by szanować uczucia innych i swoje, jak mówić o swoich potrzebach.
Warsztaty poprowadzi Urszula Podsiadło - psycholog, pedagog specjalny, terapeutka, trener. Pracuje terapeutycznie indywidualnie z dorosłymi i nastolatkami, prowadzi terapię rodzinną i par. Autorka warsztatów profilaktycznych dla dzieci i młodzieży. Czas trwania: 1 godzina, grupa I (dzieci w wieku 7-10 lat): 13.00-14.00, grupa II (dzieci w wieku 11-13 lat): 15.00-16.00. Liczba uczestników: do 15 osób w grupie. Miejsce: ogród fundacji Sto Pociech.
•    Malowanie na tkaninie – warsztaty malowania na torbach z surówki (szablon i stemplowanie). Warsztat bez ograniczeń wiekowych. Miejsce: ogród Fundacji Sto Pociech. W zajęciach można wziąć udział od 11.30 do 15.00 lub do wyczerpania materiałów.
•    Czarno na białym. Warsztaty druku linorytu bez ograniczeń wiekowych. Miejsce: sala w klasztorze oo. Dominikanów. W zajęciach można wziąć udział od 11.30 do 15.00 lub do wyczerpania materiałów.
•    Wykonywanie różańców bez ograniczeń wiekowych. Miejsce: ogród Fundacji Sto Pociech. W zajęciach można wziąć udział od godz. 10.00 do końca dnia lub do wyczerpania materiałów.
•    Gra terenowa „Wyzwania dominikańskie” w formie zabawy przybliży życie dominikanów – św. Tomasza z Akwinu i św. Jacka Odrowąża. Uczestnicy gry odwiedzą trzy punkty – będą odpowiadać na proste pytania, zbudują klasztor św. Jacka z klocków i wykonają makietę płaszcza św. Jacka. Gra adresowana jest do rodzin, można w niej wziąć udział w godzinach 10.00-15.00. Chętni mogą się zgłaszać do punktu informacyjnego na stoisku Fraterni w strefie handlowej
•    Gra terenowa „Żywot św. Jacka” będzie odbywać się po każdej Mszy św. od godziny 10.00. W okolicach klasztoru będą ukryte koperty z fragmentami o życiu św. Jacka. Przy użyciu mapy, będzie trzeba odnaleźć koperty i zapoznać się z treścią zapisaną wewnątrz. Dla uczestników przewidziane są symboliczne nagrody. Chętni mogą się zgłaszać do punktu informacyjnego na stoisku Fraterni w strefie handlowej od godziny 10.00. W grze może wziąć udział każdy. 
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Kozienice
4.2°C
wschód słońca: 07:11
zachód słońca: 15:31
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kozienicach

kiedy
2024-11-28 19:00
miejsce
Kozienicki Dom Kultury im. B...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-07 20:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury, Pionki,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-16 19:00
miejsce
Kozienicki Dom Kultury im. B...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-23 18:00
miejsce
Kozienicki Dom Kultury im. B...
wstęp biletowany